Müzik Prodüksiyon Kursu


Music Production and Mixing Course 

 • Logic Pro ve Ableton Live ile A'dan Z'ye müzik üretimi konusunda derinlemesine bilgi edinip, referans şarkı seçimi, kompozisyona başlama, ritim, melodi oluşturma, mixing sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar ve mastering için şarkıyı hazırlama gibi elektronik müziğin endüstrideki en önemli kriterlerini detaylıca öğrenerek, vakit kaybı yaşamadan prodüksiyonlarınızı en üst seviyeye çıkartmış olacaksınız.

 • 4 kişilik eğitim grubunuz ile birlikte ortak çalışmalarda bulunarak, müzik prodüksiyon konusunun en önemli noktası olan fikir alışverişleri ile prodüksiyona bakış açınızı genişleteceksiniz.

 • “Critical Listening’’ diye adlandırılan frekansları ve şarkıların layer (kullanılan enstrüman) ve efektlerini duyup analiz edebilme için hazırladığımız özel eğitim programıyla, referans şarkılarınız ile prodüksiyonunuza yeni fikirler eklemeniz çok basit bir hale dönüşecek.

 • Her katılımcı eğitim sonunda kendi yaptığı parçasını bitirip mastering’e göndermeden önce şarkısı hakkında detaylı feedback alacak. 

 • Eğitim grubunun başarılı parçalarıysa ‘’Refresh Music’’ label’ımızdan yapılacak distribution ile müzik endüstrisine hızlı bir adım atacak.


Eğitim programımızı dilerseniz özel ders olarak da satın alabilirsiniz. 

Beraber karar vereceğimiz gün ve saat dilimlerinde çalışma programı belirlenmektedir.

Eğitmenlerimiz;

Haluk T.Eren     Logic Pro Educator / Producer / Audio Engineer 

Ahmet Şendil    Ableton Educator / Producer / DJ

Junior                DJ Educator /  Producer


Eğitimin Ön Koşulları;

 • Eğitimimiz toplamda 5 gün 20 saatlik sınıf eğitimidir. 
 • Katılımcılardan müzik eğitimi aranmaz.
 • Eğitim programımıza isteyen herkes katılabilir.      

Katılımcılar eğitime kendi laptop ve kulaklıkları ile gelmeleri gerekmektedir.

Dersler Logic Pro’nun ve Ableton Live  tüm sürümleri için geçerlidir. www.apple.com/lae/logic-pro


Music Production

1.Gün

 • Müzik türlerini tanıma ve analiz etme
 • Şarkıyı oluşturan temel kurallar
 • Logic Pro ile kompozisyona başlangıç

2.Gün

 • Ritim oluşturma
 • Bass line oluşturma
 • Blending
 • Frekansları tanıma (critical listening)
 • Yanlış blend örnekleri

3.Gün

 • Synthesizer nedir
 • Melodi oluşturma
 • Efektler (Reverb,Delay)
 • Frekansları analiz etme (critical listening)

4.Gün

 • Şarkı dinamikleri (Compression)
 • Panning teknikleri
 • Verse 1 Hazırlama
 • Mixing

5.Gün

 • Otomasyon
 • Buildup ile Verse hazırlama
 • Kayıt teknikleri
 • Intro,Main,Outro oluşturma
 • Full Mixing sonrası Bounce                              

Elektronik Müzik Prodüksiyon Kursu

 • Temelde akustik ve organik olmayan elektronik enstrumanlar (drum machine,synthesizer,sampler vb..) ve bilgisayar ile üretilen müziğe elektronik müzik denir. Kendi içinde bir çok dala ayrılan elektronik müzik ayrıca modern müzik türlerinin öncüleri aralarında yer almaktadır (house,club,hip hop,trip hop,dub-step,drum and bass,ambient,trance vb..) Müzisyenlerin, teknolojik gelişmeleri müzikal amaçlar için kullanma isteği elektronik müziğin gelişmesinde etkili olmuştur. Başta elektromekanik tasarımlara sahip birkaç enstrümanın geliştirilmesiyle diğer elektronik enstrümanlara yol açılmış, theremin, syntheseizer gibi enstrumanlar ile elektronik müziğin tarihi başlamış ve bilgisayarların kullanımı ile de zirve yapmıştır.Günümüzde analog yada dijital elektronik enstrumanların kullanılmadığı albüm ve sahne performansı nerede ise yok gibidir. Elektronik müzik dendiğinde neredeyse herkesin aklına techno,house, disco tarzı müzik türleri gelse de  günümüzde elektronik müzik artık akustik müziğin bir rakibi haline gelmiştir ve dahası artık teknoloji akustik enstrumanları bile gerçeğe çok yakın taklit eder haldedir. Çoğu stüdyolarda ve albümlerde(özellikle pop albümlerinin %90'ı) artık insan sesi dışında akustik element kullanılmamakta, her türlü müzikal çalışma elektronik ortamda yapılmaktadır. Üstelik ortaya çıkan eserler sadece disco, techno veya trance değil, bunların yanı sıra akustik müzik türlerine yakın örneklerdir 


 • Pro Tools Kursu 
 • Logic Pro x Kursu 
 • Ableton Live Kursu 
 • Studio One Kursu 
 • Yukardaki Müzik Prodüksiyon D.a.w  Yazılımları Özel ders alarak tercih edebilirsiniz  


 
ELEKTRONİK MÜZİK PRODÜKTÖRLÜĞÜ DERS PROGRAMI


 • Ülkemizde prodüktör kavramı genel olarak "albüme parayı bastıran kişi" olarak bilinse de bu doğru değildir. Pek çok insana göre müzik prodüktörlüğü tanımı farklılaşsa da “prodüktör”ün kelime anlamı “yapımcı”dır ve temelde “müzik prodüktörü” müziği yapan kişidir. Elektronik müzik prodüktörü de elektronik enstrumanlar ve bilgisayar ile müziği besteleyen,düzenleyen ve miksleyen kişidir. Ritmik ve melodik kulak, bestecilik, bilgisayar ve ses teknolojileri hakkında teknik bilgi gibi niteliklere sahip olmalıdır.
 • Müzik Prodüksiyon Kursu                                  
 • Dikkat etmemiz gerekenler?
 • Günümüzde Dj'lik oldukça popüler bir meslek haline geldi ve bunun bir sonraki boyutu producer olmak yani dj’lik yetersiz kaldığı için müzik prodüksiyon ile taçlandırılmaya başladı yani dj artı producer Bunun anlam ve önemi ise  daha çok kitlelere hitap edebilmek için kendinize ait bir parça yapmanız gerekli bunun içinde bu eğitimi almanız şart ama bu gerçekten sıradan bir eğitim olmamalı Konuya bir örnek verelim  istediğiniz tarz elektronik müzik üzerine kurulu değil mi? (house, techno, techhouse, edm, trap, rnb, dupstep) en popüler tarzlardan yola çıkalım  Bu tarz müzikleri  genelde dj'ler yapar ve çalarlar o yüzden bu tarzları bir dj geçmişi olan producer dan öğrenmek çok daha mantıklı  mesela konuya birde şöyle bir örnek verelim bir elektronik müzik çalan bir dj asla akustik bir parça yapamaz  yapsada gerçekten bir akustik müzikle uğraşan bir insan kadar başarılı bir şey ortaya koyamaz  o yüzden hangi tarzda müzik yapmak istiyorsanız eğitim verecek kurumun veya eğitmenin yaptıkları şeyleri dinleyip sizin kafanızdaki sound ile yakınlık derecesini sorgulayabilirsiniz  bunu netleştirmeniz gerekli deneme derslerine katılarak tercihinizi sonrasında yapmanızı öneriyoruz  Müzik Prodüksiyon Kursu ders programı

 1. Elektronik müzik tarihi
 2. DAW(digital audio workstation)   Logic Pro x  Ableton Live  Studio One   Pro tools 
 3. MIDI(Musical Instrument Digital Interface)
 4. Tarzlara göre temel ritim ve davul programlama
 5. Synthesizer tanımı & kullanımı
 6. Sampler tanımı & kullanımı
 7. Pad programlama ve temel akor kullanımı.
 8. Lead synth programlama, melodi oluşturma.
 9. Bas programlama.
 10. Düzenleme ve mikse giriş.
 11. Sinyal prosesörlerin tanımı & kullanımı.
 12. Efektlerin tanımı & kullanımı.
 13. Mixing & Editing
 14. Vokal kullanımı kaydı ve miksi.
 15. Auto tuning (detone düzeltme)
 16. Mastering

Compressor Nedir ?

Compressor ses sinyallerimizin seviyelerini eşit orantıda tutmamızı sağlayan bir ekipmandır.

Mixing Mastering kısmında da işlenmesi gereken bir bölümdür siz şimdiden araştırma içerisine girmenizi önermek istiyorum ne kadar çok bilgiye sahip olursanız derslerimiz daha verimli geçmesini sağlayacaktır.

Prosesör Nedir ?

Prosesör  aslında efektördür Müzik prodüksiyon kısmında kesinlikle işlenmesi gereken konulardan biri olan Prosesör daha sonraki zamanlarda dj'lik yaptığınız zamanlar bile karşınıza çıkıcaktır o yüzden derin derin işleyebilmemiz gereken bir cihazı sizlere tanıtıyorum şimdiden detaylı bir araştırma içerisine girmenizi istiyorum.

Preamplifier Nedir ?

Premap Ses Seviyesinin artması veya azalmasını sağlamaya yaran bir ekipmandır 

Preamların üretilen firmaya göre ton karakteri oldukları bilinmekte kısacası bütçemizin bie verdiği imkanlara göre iyi bir sound elde ettiğimiz ortaya çıkıyor 

preamp kesinlikle işlenmesi gereken bir konudur stüdyo ortamında daha derin bir bir şekilde işleyeceğimiz bir bölümdür.

Converter Nedir ?

Converter Ses Dönüştürücüsü olarak bilinmektedir 

( DAC ) Digital Analog Coverter 

digital - analoğ dönüştürücü  işlemleri kişinin ne yapmak istediğiyle alakalı bir durumdur zorunlu yapılması gereken bir durum değildir ama konumuzun içerisinde yer almaktadır 

Mix Nedir ?

Mix mixing artık şarkımızı finale getirmiş bulunmaktayız demek oluyor

mix ve mastering işlemi bir birine çok yakın olsada çok farklı olaylar mix işlemi eğer çok yeniyseniz işleminizi bitirmeden yani yayınlamadan önce daha deneyimli birilerine dinletip yorum almanızı öneriyoruz mix işlemi artık bütün kanalları frekans aralıklarını eşitleme işlemi ve dengeleme işlemi demektir kısaca istediğiniz bir ensturmanın daha baskın olması veya daha az duyulmasını ayarlama kısmıdır bu bölüm aslında sizin çalışmanızın kanal sayısıylada alakalıdır edit işlemleri bir hayli o kadar artması demektir o yüzden çok fazla kanal açmamaya dikkat etmeniz gerekmekte veya çok düzğün çalışmanızı tavsiye ediyoruz çok kanal açmak demek çok iyi bir sound elde ediceğiniz anlamına gelmez tam tersi bir o kadar işinizi zorlaştırmak demek ben yeni başlayanlar için bu işlemleri daha deneyimli kişilere yaptırmaları tavsiyesinde bulunuyorum bu bir sektör o yüzden belli bir bütçe ayırmanız gerekmekte çünkü mix mastering vokal edit işlemleri evde olması için evinizin akustik düzeni olması doğru duyum alabilmeniz şart  iyi bir ses kartınız yoktur veya referans monitörünüz yoktur istediğiniz kadar şarkınız güzel olsun doğru mix yapılmazsa işiniz çok zor o yüzden kesinlikle bu işlemi siz yapmayın veya siz yapın bekletin yaptığınızı mix ten gelene kadar mix'ten gelen ile kıyaslama yapın eminimki büyük bir fark olacaktır çünkü yukarda bahsetmiş olduğumuz ekipmanlar sizde olmadığı zaman işimiz çok zor bu konu başlı başına bir süreç derslerde uzun uzun işlememiz gerekmektedir.

Mastering Nedir?

Mastering kısmı  final son dokunuş diye adlandırılır  

Bu kısımda yine bahsettiğim gibi çok farklı bir bölüm  müzik prodüksiyon kursu alan öğrencilerimizin önce şunu anlamasını istiyorum 

music production mixing mastering recording edit bunların hepsi ayrı bir bölüm ama tabiki biz bizim işimize yarayacak olanları müfredata koyduk  

normalde mastering mixing bölümü 2 müzik prodüksiyon kursu süresi yetmeyebilir  

mastering kısmında yukardaki bahsettiğimiz ekipmanların yardımıyla yapılmaktadır sadece daw yazılımları içerisinde pluginler yardımıyla bir yere kadar toparlayabiliriz 

iyi bir setup dahininde kaliteli işler elde edebiliriz o yüzden bu albümün son dokunuşunu deneyimli ve sadece bu işle uğraşan kişilere teslim edilmektedir 

dikkat ettiyseniz türkiyede bile röportajlarda albüm yakında çıkıyor mastering için ingiltereye gönderdik bekliyoruz diye çok duymuştuk yani aranje yapan kişi işin o kısmına dokunmuyor herkesin kulvarı farklı yani kısacası mastering işlemi tanımı yapacak olursak albümde 10 track şarkı varsa 10 track şarkının ses frekans aralıkları eşit olması sağlamaktır mesela 1. track bittiğinde  2. track çalmaya başlarken  ses seviyelerinin eşit olması gerekmekte  ses kısılması veya azalması yaşanmaması gerekmekte bu olay kolay gözükmekte ne var bunda diyenler olabilir ama gerçekten her bir bölüm emek isteyen işler zamanla konulara daha detaylı ve farklı yönlerde konu başlıkları açıp örneklemeler yapmaya çalışıcağız ve yaptığımız şarkıları paylaşmaya başlıyoruz sitemizden yakında project bölümümüzden dinleme fırsatı bulabilirsiniz 

Vst Nedir 

VST   Virtual Studio Technology Ses sentezleyicisi bir tür efekt yazılımı 

(DAW) Digital Work Stasion yazılımlarımızın içerisinde gelen vst yazılımalrı ile yapmış olduğumuz şarkımızı hem mix kısmında hem trafik kısmında bize inanılmaz kolaylıklar sağlamaktadır 

VSTI ise sanal ensturmanlarımızı kullanmamıza yaran yazılımdır yani  Sonradan yüklenen yazılımlar olarak biliniyor  mac ve win versiyonlar mevcuttur 

genelde her daw yazılımlara uyumludur  kullanmış olduğumuz daw yazılımları genelde bir süre sonra size yetersiz gelmektedir sonuçta her geçen günler yeni tarzlar yeni sesler yeni sound'lar duyuyoruz ve bazı firmalar tarafından üretilen vstı yazılımları almanız gerekmektedir ve daha sonra ses bankaları ses paketleri de diyebiliriz güncel takip edip sizin tarzınıza uygun olanları alıp daha yeni soundlar ve yeni seslerle daha iyi soundlar elde edebilirsiniz işin mutfağı gerçekten bu işte çok daha önemli o yüzden bu bir süreç kendinize 1 yıl verin bunun 3 4 ayı eğitim araştırmayla geçsin 3 4 ayı denemeler ve üretmekle geçsin son kalan 3 4 ayda da artık istediğiniz seviyeye geleceksiniz bu sıfırdan hiç bir donanıma sahip olmayan ve bu konulara çok uzak olan kişiler için geçerli ama bir alt yapınız varsa iyi bir eğitim sonunda bizimde size katıcaklarımızı göz önünde bulunursak 3 ay sonra siz ne kadar yol kat ettiğinizi fark edeceksiniz

Sizi Arayalım

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!

Gönder